2008. július 24., csütörtök

Olcsó zsebbéli mindenes - netbookon innen, PDA-n túl

Egy ötlet

Nemrég világrengető újdonsággal lépett a világ elé a Celio: az okostelefonunkat laptoppá varázsoló kis szerkezettel. Az ötlet okos, a megvalósítás és a tálalás már nem annyira. Mit kapunk a hetvenezer forintért cserébe? Egy olyan gépet, amely önmagában életképtelen, képes viszont arra, hogy okostelefonunkkal USB kábelen vagy BT kapcsolaton keresztül párosítva ezzel a szerkezettel terelgessük kedvenc jószágunkat. A RedFly tehát végletekig lecsupaszítva egy Bluetooth külső billentyűzet és egy LCD kijelző összegyúrásával született eszköz, annyi pénzért, amennyiért már a legkisebb Eee PC-t is odaadják. Az ötlet tehát eleve úgy tűnik, hogy halva született, elég, ha csak a szépemlékű Palm Foleora gondolunk.

Egy halál, egy születés

De amikor olvastam a cikket, megmozdult bennem a kisördög: vajon nem lehetne ezt az ötletet kicsit továbbvinni, eldobni az okostelefontól való függőséget, és egy végletekig egyszerű internetes masinát létrehozni? A piacon a Jornada 720/728 és a NEC MobilePro 900 széria tündöklése óta egyetlen handheld PC sem jelent meg, bár elnézve a használtpiaci árakat, és azt, hogy a legtöbb meghirdetett HPC napok alatt gazdát cserél, igény bizony lenne rá.

Egy vízió

Nézzük meg, mi történik manapság a világban! Jönnek az egyre kisebb, energiatakarékosabb és gyorsabb mobil procik, a kifejezetten handheld környezetbe szánt processzorok is egyre gyorsabbak és okosabbak, a memóriaárak csökkennek, minden egyre kisebb lesz, okosabb, jobb, szebb. Ezt ki lehetne használni. Vegyünk egy marék chipet, amelyek papíron már elavultak, de valós teljesítményüket nézve még helytállnak a piacon! Valószínűleg nagy tételbe elég olcsón hozzájuthatunk ezekhez. Amire szükségünk lesz a RedFly adott hardvere mellé: egy processzor, pár megabájt ROM és RAM, és egy közepes teljesítményű WiFi rádió, egy SD kártyaolvasó és egy érintőpanel. Ezeket a rendszerbe forrasztgatva már lenne egy olyan platformunk, amire egy Splashtop-szerű, Linux alapú operációs rendszert kis csupaszítás és testreszabás után már fel tudunk erőszakolni. Mi lenne a végeredmény? Egy primitív internet tablet, amely egy handheld PC minden jó tulajdonságát magában hordozná, kezelhetőbb lenne, mint egy PDA, de bizonyos kritikus alkatrészek mellőzésével jóval olcsóbb lehetne, mint akár egy Eee 701.

Egy pusztába kiáltott szó

Százdolláros laptop? Húzzuk ki a laptop szót, írjunk helyette handheld PC-t! Készítsünk egy zsebbe csúsztatható szerkezetet, ami internetezés szempontjából jóval kényelmesebb, mint a PDA, de tudásban alulmarad egy netbook-kal szemben. Szedjük össze azokat a tulajdonságokat, amelyek vonzóak a két kategóriában, és gyúrjuk azokat egy készülékbe! Itt egy rövid lista, amely ugyan az én gondolataimat tükrözi, de szerintem életképes lenne:

  • Villámgyorsan betöltődő, instant-on, Linux alapú operációs rendszer
  • Nagyobb méretű (5-6"; kb. 800x480 pixel felbontás) érintőkijelző, teljes QWERTY billentyűzet, WiFi
  • Könnyű, vékony ház
  • Öt-hat óra működési idő

Ezt a szerkezetet szerintem olcsón el lehetne készíteni. Hogy aztán valóban olcsó lenne? Sajnos nem hiszem. A végső árat úgyis a piac mondaná meg, ahogy a százdolláros laptop esetében már meg is tette.

1 megjegyzés:

bartos péter írta...

jó a gondolat.
Én 2002 óta használok HP Jornada 720-at.

Volt azóta kezembe Mio558, SEP900, és jelenleg egy Nokia E 90.
A Jornada 720-at most cseréltem le egy Jornada 720-ra, bár egy NEC900c nagyon érdekelne.

Nincs alternatívája a HDPC-nek!
2 mp alatt feláll a CE 3.0, és a 8 év alatt kétszer kellett hard resetet csinálnom.

Érintő képernyő, valós billenytűzet és egy minimum méret alatt nincs használható gép.
A megoldás méret tekintetében talán a Jornada, tudás oldalon pedig a NEC 900c.

Egy dolgot azért megjegyeznék:A Psion 5MX a legszebb, legformásabb gép a világon.

bartospeter@freemail.hu